Wybierz oddział

IX Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane - Białystok 2016

28.09.2016

ALE, TO JUŻ BYŁO …..
IX OGÓLNOPOLSKIE ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH’ ZAKOPANE - BIAŁYSTOK 2016 JUŻ ZA NAMI
 
Co łączy Białystok i Zakopane? Odpowiedź jest jedna – SPORT!
            Największe wydarzenie sportowe tego roku w Olimpiadach Specjalnych to niewątpliwie IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska, które odbyły się w dwóch etapach i dwóch miastach słynących z sukcesów sportów zimowych. Organizację tego wyjątkowego wydarzenia powierzono dwóm oddziałom regionalnym. Pierwszą część igrzysk w Zakopanem – zimowej stolicy Polski zorganizował Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie. Natomiast druga odsłona igrzysk miała miejsce w Białymstoku – gościnnym mieście zwanym Wersalem Podlaskim, a organizatorem był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Podlaskie. Patronat honorowy nad imprezą objęła Pierwsza Dama RP – Pani Agata Kornhauser – Duda.

Igrzyska Zakopane – część I

            Pierwsza część igrzysk odbyła się w dniach 9 – 12 marca 2016 roku  w Zakopanem. Tak, więc w tych dniach 31 – osobowa ekipa Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Podlaskie gościła na Podhalu. Jadąc do Zakopanego mieliśmy mnóstwo rozpoczętych spraw związanych z organizacją igrzysk, nie traciliśmy czasu, podpatrywaliśmy naszych kolegów organizujących pierwszą część igrzysk – porównywaliśmy, dyskutowaliśmy, cały czas realizowaliśmy nasze plany, ponieważ czas naglił. Świętokrzyskie zorganizowało wspaniałą imprezę, a my nie chcieliśmy pozostać w ich cieniu. Tym większe wyzwanie pojawiło się przed nami. Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbyła się na Wielkiej Krokwi, a gośćmi honorowymi byli Prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną. U podnóża Tatr rozgrywane były trzy zimowe dyscypliny sportowe: narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe oraz biegi na rakietach śnieżnych. W otoczeniu wiosennego krajobrazu, na naśnieżonych stokach walczyli niepełnosprawni sportowcy z 14 oddziałów regionalnych. Podlasie reprezentowali zawodnicy z Klubu Sportowego „Maratończyk” z Białegostoku oraz Klubu Sportowego „Huragan” z Suwałk. Na zakończenie igrzysk, spośród złotych medalistów poszczególnych dyscyplin losowano skład reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Zimowe Igrzyska, które odbędą się w Austrii w 2017 roku. Do składu podstawowego zostali wylosowani 2 narciarze alpejscy i 1 biegowy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Suwałkach oraz zawodniczka biegająca na rakietach śnieżnych – Monika Harasimczuk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im Waldemara Kikolskiego w Białymstoku. W niedzielę odbyła się Ceremonia Zamknięcia Igrzysk podczas której oficjalnie została przekazana flaga członkom Komitetu Organizacyjnego Igrzysk z Białymstoku, a odebrała ją Joanna Hryń wice prezes ds. Organizacji Oddziału Podlaskiego OS oraz ogień olimpijski, który wyruszył w drogę na Podlasie niesiony przez „Strzegących prawa”. A my wyruszyliśmy w drogę powrotną z przysłowiowym workiem medali.

Ostatnie przygotowania – odliczamy dni, godziny, minuty …..

Po powrocie z Podhala mieliśmy 5 dni, aby doprowadzić rozpoczęte sprawy do końca.
Przygotowania do igrzysk trwały przez kilka miesięcy, czym bardziej się zbliżał ich termin, tym więcej i intensywniej trzeba było pracować. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymagała profesjonalnego planu logistycznego oraz sztabu ludzi oddanych bez reszty sprawie. Musieliśmy zorganizować zakwaterowanie, wyżywienie, transport, imprezy towarzyszące, Wioskę Olimpiad Specjalnych, Ceremonię Otwarcia i Zamknięcia Igrzysk, a przede wszystkim przygotować obiekty i zorganizować zawody sportowe w dwóch  dyscyplinach: łyżwiarstwie szybkim i hokeju halowym. Kolejne sprawy do załatwienia pojawiały się jak grzyby po deszczu i tak do ostatniej chwili. Momentami pracowaliśmy bez wytchnienia, aż w końcu nadszedł ten wielki dzień.
 

Igrzyska Białystok – część II

            W dniach 17 – 20 marca 2016 r Białystok gościł 230 zawodników niepełnosprawnych intelektualnie (62 łyżwiarzy i 168 hokeistów) z 13 oddziałów regionalnych i 70 trenerów oraz liczną grupę sędziów, lekarzy specjalistów z programu zdrowotnego oraz wolontariuszy. Łącznie ok. 500 osób. Zawodnicy i trenerzy zakwaterowani byli w Hotelu Turkus w Białymstoku oraz w Hotelu nad Zalewem w Wasilkowie. Zawody rozgrywały się na lodowisku Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku oraz w Zespole Szkół Rolniczych, gdzie też równolegle z zawodami odbywał się program zdrowotny prowadzony przez 93 – osobowy zespół lekarzy specjalistów (okulistów, fizjoterapeutów, audiologów, laryngologów, dietetyków, podjatrów, ortopedów, optyków itd.) Wszyscy zawodnicy uczestniczyli w projektach badawczych: zdrowe oczy, zdrowy słuch, zdrowy uśmiech, FUNfitness, sprawne stopy i promocji zdrowia.
             We czwartek 17 marca 2016 roku do Białegostoku dotarła sztafeta TORH RUN – Biegu z „Ogniem Nadziei”. Uczestnicy „Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” wyruszyli o godz. 15.00 spod Komendy Wojewódzkiej Policji i biegli ulicami Białegostoku, by dotrzeć na Ceremonię Otwarcia Igrzysk.
Uroczysta Ceremonia Otwarcia Igrzysk rozpoczęła się o godz. 18.00 na lodowisku BOSiR – u. Goście przybyli na uroczystość mieli okazję, by obserwować przemarsz i prezentację poszczególnych ekip oraz cały ceremoniał olimpijski.
Zgodnie z oficjalnym ceremoniałem Olimpiad Specjalnych podczas otwarcia igrzysk najważniejsze i nierozłączne momenty, to:
- wniesienie i wciągnięcie flagi Olimpiad Specjalnych
- złożenie przysięgi przez zawodnika, sędziego i trenera
- zapalenie znicza olimpijskiego
Podczas ceremonii flagę Olimpiad Specjalnych wnieśli zawodnicy Klubu Sportowego „Maratończyk” działającego przy SOSW w Białymstoku: Kamil Bajko, Adam Szymko, Karolina Szaciłowska i Barbara Ostrowska.
„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – słowa przysięgi w imieniu zawodników wypowiedział Kamil Radkiewicz zawodnik Klubu Sportowego „Maratończyk” startujący na igrzyskach w łyżwiarstwie szybkim.
Przysięgę w imieniu trenerów złożyła przewodnicząca Klubu Sportowego „Szansa” działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku – Anna Polubicka, a w imieniu sędziów P. Robert Dudzicki z SOSW w Długoborzu.
Kolejnym i bardzo podniosłym momentem igrzysk jest zapalenie znicza.
Na płytę stadionu w asyście „strzegących prawa” ze zniczem wbiegł Maciej Wilinkiewicz zawodnik Klubu Sportowego „Szansa” i przekazał ogień zawodniczce Monice Harasimczuk, która zapaliła znicz. W chwilę później, oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski.
Następnie odbyła się część artystyczna, którą uświetniły charytatywne występy artystyczne zespołów i grup tanecznych z Białegostoku: Studia Tańca Feniks oraz Akademii Tańca Szał. Prawdziwą perłą części artystycznej była wokalistka Aneta Kowalewska w piosence „Halleluja”, której towarzyszyli tancerze z  Formacji Tanecznej KADRYL. Autorami choreografii są Justyna Cichosz i Gracjan Konstantynowicz. Całość ceremonii przeplatała muzyka w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wasilkowa pod batutą Adama Wolańskiego oraz układy taneczne w wykonaniu grupy mażoretek z Wasilkowa i cheerleaderek Jagiellonii Białystok.
Przez kolejne dni trwały zmagania sportowe zawodników. Odbywały się ceremonie dekoracji w poszczególnych dyscyplinach. Medale na piersiach zawodników były uwieńczeniem ich sportowej rywalizacji.
W niedzielę 20 marca 2016 roku podczas uroczystej ceremonii zamknięcia igrzysk odbyło się kolejne losowanie składu reprezentacji Polski na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii. Tak się szczęśliwie dla nas złożyło, że wylosowano drużynę hokeja z Oddziału Podlaskiego Olimpiad Specjalnych w skład której wchodzą zawodnicy z 3 klubów sportowych: „Szansa” – DPS Białystok, „Atletoskoczki” – SOSW w Bielsku Podlaskim oraz „Kormorany” – z Zespołu Szkół Specjalnych z Augustowa. GRATULUJEMY!
 
 
Zaproszenie do Komitetu Honorowego Igrzysk przyjęli: Pan Tadeusz Truskolaski – Prezydent Miasta Białystok, Pan Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski oraz Pan Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego
Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Polska Oddział Białystok oraz Polskie Radio Białystok. Lokalne media bardzo zaangażowały się w promocję igrzysk, towarzyszyły nam przez wszystkie dni, przekazując dość dużo relacji z imprezy na żywo.
Współorganizatorzy igrzysk, to: Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Długoborzu oraz Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku. Instytucjami wspierającymi nas byli: Urząd Miasta Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
            Nasi partnerzy, to: Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Komenda Miejska Policji w Białymstoku, Formacja Taneczna „Kadryl” Białystok, Akademia Tańca „Szał” w Białymstoku, Feniks Studio Tańca oraz niezastąpieni wolontariusze - uczniowie Szkoły Policealnej nr 1 Służb Społecznych Pracowników Medycznych w Białymstoku oraz uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku.
Igrzyska dobiegły końca, teraz nadszedł czas na refleksję i podsumowanie. Wiemy, że bez zaangażowania wielu osób i współpracy, to wydarzenie nie byłoby możliwe. Pamiętamy o wszystkich, których nie sposób wyliczyć. Tak, więc wszystkim bez wyjątku osobom zaangażowanym w realizację tak ważnego i wyjątkowego wydarzenia sportowego bardzo serdecznie dziękujemy z całego serca.
Mamy nadzieję, że igrzyska pozostawią pozytywne wspomnienia i ślad w pamięci każdej osoby, która miała możliwość uczestniczenia w nich.
Organizacja IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane – Białystok 2016 to nasz wspólny sukces


Relacja: Joanna Hryń  Wiec prezes ds. Organizacji Stowarzyszenia Sportowego Olimpiady Specjalne Podlaskie
               Kazimierz Hryń wice prezes ds. Sportu Stowarzyszenia Sportowego Olimpiady Specjalne Podlaskie

              
 Fotorelacja w galerii zdjęć.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.