Wybierz oddział

VII Ogólnopolski Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych w Białymstoku - zakończony

29.05.2013

W dniach 24 - 26 maja 2013 na obiekcie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  odbył się VII Ogólnopolski Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych. Organizatorem zawodów był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Podlaskie zaś współorganizatorami mityngu byli: Olimpiady Specjalne Polska, Ministerstwo Sportu, PFRON oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku. Zawody odbywały się pod Honorowym Patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Pana Tadeusza Sławeckiego.

Cel mityngu to: popularyzacja jazdy na wrotkach, jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i zajęć w latach 2009 – 2013, rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie Podlaskim, integracja ze środowiskiem jak również wytypowanie reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na zawody wyższej rangi, które odbędą się dopiero za dwa lata, w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych w mieście Los Angeles.

W zawodach udział wzięło około 200 osób, w tym: 90 zawodników, 30 trenerów i 40 wolontariuszy oraz sędziowie i obsługa medyczna. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 100m, 300m, 500m, 1000m oraz w  sztafetach 2x100m. 

Komitetowi Organizacyjnemu Mityngu przewodniczył Pan Maciej Kosakowski Dyrektor Regionalny Oddziału Podlaskiego Olimpiad Specjalnych.

Po długich przygotowaniach przyszedł czas na zawody. Już od wczesnych godzin rannych w piątek do gościnnego Białegostoku zaczęły zjeżdżać ekipy z różnych stron Polski.

Wszyscy uczestnicy zawodów zostali zakwaterowani w hotelu „Nad Zalewem“ w Wasilkowie. Nie było zbyt wiele czasu na odpoczynek po podróży, gdyż należało się zakwaterować, zjeść obiad i niebawem wyruszać na obiekt sportowy.

Już od popołudniowych godzin piątkowych na obiekcie BOSiRu odbywały się preeliminacje na dystansach: 100m, 300m i 500m, które poprzedziły ceremonię otwarcia.

Około godziny 20.00 sportowy obiekt przy ul. 11 listopada w Białymstoku został wypełniony przez zawodników, trenerów, wolontariuszy, formacje taneczne oraz grono licznie przybyłych gości zaproszonych na Ceremonię Otwarcia VII Ogólnopolskiego Mityngu Wrotkarskiego Olimpiad Specjalnych.

Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele Urządu Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, PEFRONu, MODMu, Kuratorium Oświaty, Dyrektorzy Szkół Specjalnych i innych instytucji oraz rodzice i sympatycy Olimpiad Specjalnych.

Ceremonię Otwarcia Mityngu prowadzili: Katarzyna Kosakowska – Przewodnicząca Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „ Błyskawica“ z SOSW w Długoborzu oraz Jarosław Pietnicki z KW Policji w Białymstoku.

Ceremonię Rozpoczęła uroczysta defilada i prezentacja ekip z 8 oddziałów regionalnych, którą wprowadzali policjanci. Na płytę wkroczyły ekipy z oddziałów: kujawsko – pomorskie, lubelskie, mazowieckie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie - konin i podlaskie. Zgodnie z ceremoniałem wprowadzono flagę olimpiad specjalnych. Zaszczytu tego dostąpili wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im Waldemara Kikolskiego w Białymstoku w asyście funkcjonariuszy policji:

  • Dorota Popławska – złota medalistka XIII Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Grecja – Ateny 2011;
  • Justyna Wasiluk – złota medalistka X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, PyeongChang, Korea 2013
  • Kamil Bajko – srebrny medalista X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, PyeongChang, Korea 2013; uczestnik Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej GOTHIA CUP, Goeteborg – Szwecja 2011;
  • Marcin Sokołowski - złoty medalista X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, PyeongChang, Korea 2013; uczestnik Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej GOTHIA CUP, Goeteborg – Szwecja 2011;

Przysięgę w imieniu zawodników złożył Jacek Gogolewski, a w imieniu trenerów Anna Polubicka z Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Szansa” działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku oraz sędzia główny zawodów. Nastąpiło oficjalne powitanie gości oraz prezentacja sponsorów dzięki którym zawody mogły się odbyć. Część artystyczna zawodów to występy grup i formacji tanecznych ze Studia Tańca Fair Play Białystok, Akademii Tańca „Szał” w Białymstoku oraz Formacji Tanecznej z Klubu Tańca Towarzyskiego „Kadryl”.

Oficjalną część zakończyła pamiątkowa sesja zdjęciowa wykonana przez fotografików ze Studia Fotograficznego WASABI – Przemysława Sejwę, Michała Obryckiego oraz Piotra Mordasa.

Sobota to dzień sportowych zmagań. W tym dniu odbyły się finały w biegu na dystansie 100m, 300m, 500m oraz preeliminacje na dystansach 1000m i sztafet 2x100m. Oczywiście ukoronowaniem tych biegów była ceremonia dekoracji i pierwsze medale. W tym dniu również na obiekcie równolegle z zawodami był realizowany Program „ZDROWI SPORTOWCY”, którego głównym celem jest systematyczna ocena stanu zdrowia sportowców Olimpiad Specjalnych oraz przygotowanie specjalistów do przeprowadzania badań podczas zawodów. Uczestnicy mityngu w Białymstoku mogli skorzystać z następujących badań:

  • „Zdrowy Słuch” – obejmujący badania otolaryngologiczne i audiologiczne;
  • „Sprawne Stopy” – badanie kończyn dolnych zawodników pod kątem deformacji stóp, stawów i związanych z tym dolegliwości bólowych, analiza stanu skóry i paznokci oraz kontrola jakości obuwia;
  • „FUNfitness” – wszechstronna ocena możliwości fizycznych oraz badania zakresu ruchomości podstawowych stawów, ocena zdolności motorycznych;
  • „Promocja Zdrowia” – pomiar wzrostu i wagi zawodnika oraz przekazywanie informacji o zasadach prawidłowego odżywiania się, zagrożeniach związanych z paleniem papierosów i stosowaniem innych używek.

W przerwach pomiędzy startami zawodnicy mogli aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas w „Wiosce Olimpiad Specjalnych” prowadzonej przez nauczycielki z SOSW w Białymstoku oraz wolontariuszy ze Szkoły Policealnej Nr 1 Ochrony Zdrowia jak również studentów białostockich uczelni dzięki którym na atrakcyjność zajęć nikt nie mógł narzekać. Można też było zjeść słodkie co nie co i napić się czegoś ciepłego w kawiarence prowadzonej przez rodziców z Programu Rodzinnego Olimpiad Specjalnych. Jednak to nie wszystko, dzień sportowych emocji zakończyła dyskoteka w miejscu zakwaterowania podczas której okazało się, że zarówno zawodnicy jak i trenerzy mają niespożyty zapas energii.

Ostatni dzień mityngu, to biegi finałowe na dystansie 1000m oraz sztafety 2x100m, no i oczywiście kolejne medale, gratulacje, często łzy smutku lub radość i przeżywanie dumy lub porażki. Tak jest w każdym sporcie.

Po zakończeniu startów przyszedł czas na Ceremonię Zakończenia Mityngu oraz na podsumowanie. W sympatycznej i doniosłej atmosferze wyprowadzono flagę Olimpiad Specjalnych. Tym razem w poczcie flagowym znalazły się cztery zawodniczki z Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Maratończyk” z SOSW w Białymstoku, uczestniczki mitygu:

  • Barbara Konopka – dwukrotna złota medalistka;
  • Magdalena Kapica – brązowa medalistka;
  • Natalia Suszyńska – srebrna medalistka;
  • Angelika Skonieczna – uczestniczka mityngu.

Na koniec wszystkie ekipy zrobiły pamiątkowe zdjęcia i wreszcie przyszedł czas na pożegnanie. Zmęczeni, wręcz wyczerpani ale jednocześnie szczęśliwi wyruszyli w powrotną drogę do domu. Przed organizatorami jeszcze wielogodzinne porządki, ale było warto. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy VII Ogólnopolskiego Mityngu Wrotkarskiego Olimpiad Specjalnych będą mieli, co wspominać po pobycie w Białymstoku – mieście zwanym Wersalem Podlaskim, pomimo iż w tych dniach pogoda nie była sprzymierzeńcem organizatorów.

Ekipa Oddziału Podlaskiego Olimpiad Specjalnych była najliczniejsza, w jej skład weszło aż 23 zawodników oraz 8 trenerów. Nasz oddział reprezentowali zawodnicy z:

  • Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Maratończyk” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im Waldemara Kikolskiego w Białymstoku – 15 zawodników i 7 trenerów;
  • Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Szansa” działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku – 5 zawodników i 1 trener;
  • Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Delfin” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 12  w Białymstoku – 1 zawodnik;
  • Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Kangurki” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 13 w Białymstoku – 2 zawodników;

Nasza ekipa zdobyła łącznie 38 medali; w tym 21 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych

Zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Kierujemy słowa podziękowania do wszystkich osób, które wsparły nas podczas organizacji VII Ogólnopolskiego Mityngu Wrotkarskiego Olimpiad Specjalnych’ Białystok 24 – 26.05.2013r.

Relacja fotograficzna w galerii zdjęć.

Relacja z zawodów:

Joanna Hryń – nauczyciel SOSW w Białymstoku,trener w Klubie Sportowym Olimpiad Specjalnych „Maratończyk”pełniąca funkcję Kierownika Ekipy Podlaskie podczas mityngu.

Kazimierz Hryń – nauczyciel SOSW w Białymstoku, przewodniczący Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „Maratończyk”, odpowiedzialny za stronę sportową mityngu.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.