Wybierz oddział

Zmagania sportowe zawodników z Podlasia na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w PeongChang

26.02.2013

W dniach 29.01 – 05.02.2013 roku w koreańskim PeongChang odbywały się X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Wśród niepełnosprawnych intelektualnie zawodników, którzy przybyli do Korei z różnych miejsc świata, znaleźli się zawodnicy z Polski.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska została wyłoniona w drodze losowania spośród złotych medalistów VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Wiśle i Kielcach, które odbyły się na przełomie lutego i marca 2012 roku. W skład reprezentacji Polski weszli zawodnicy z całego kraju, którzy na co dzień trenują w sekcjach sportowych w Oddziałach Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Z Oddziału Podlaskiego do skład reprezentacji weszli zawodnicy z Sekcji Sportowej „Maratończyk”, działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku: Kamil Bajko, Marcin Sokołowski, Justyna Wasiluk – narciarstwo biegowe, Adam Szymko – łyżwiarstwo szybkie oraz trener Kazimierz Hryń.

Wyjazd do Korei poprzedził obóz przygotowawczy Reprezentacji Polski Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Zakopanem w dniach 13 – 19.12.2012r. Był to czas ostatecznego sprawdzianu zawodników zakwalifikowanych do udziału w X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej. Kolejnym ważnym wydarzeniem poprzedzającym wyjazd na igrzyska był udział zawodników i trenerów w Ceremonii Zaprzysiężenia Członków Reprezentacji Polski, która miała miejsce w dniu 24 stycznia 2013 r w warszawskim hotelu Novotel.

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – dumnie i uroczyście zabrzmiały słowa Przysięgi Olimpijskiej złożonej przez 41 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w obecności Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej. Doniosłym punktem uroczystości było wręczenie wszystkim członkom reprezentacji oficjalnych nominacji olimpijskich.

Tą wyjątkową uroczystość swoją obecnością uświetnili: pani Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Katarzyna Frank-Niemczycka, pani Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda. Nie zabrakło też Ambasadorów Olimpiad Specjalnych Polska, których reprezentowali Anna Popek, Roman Kosecki i Leszek Blanik.

W dniu 25 stycznia 2013 roku Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska z Warszawskiego „Okęcia” wyruszyła do Seulu, a dzień później już była na miejscu. Z lotniska ekipa Polski została przewieziona do Delegation Welcome Center, a następnie do Host Town, czyli miejscowości Chuncheon, by uczestniczyć w Programie Miast Goszczących. Program ten jest bardzo ważnym elementem każdych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, ponieważ dzięki niemu zawodnicy łatwiej adaptują się w nowym otoczeniu. Dzięki czasowi spędzonemu w otoczeniu lokalnej społeczności sportowcy chociaż częściowo poznali miejscową kulturę i tradycje. W oczekiwaniu na rozpoczęcie igrzysk ekipa z Polski odwiedziła: ogród botaniczny i muzeum roślin, miejsce w którym mieszkał i tworzył pisarz Kim You Jeong, muzeum animacji.

Każdy kolejny dzień przynosił nowe doświadczenia np. "Bikerail" czyli przejażdżka drezynami kolejowymi napędzanymi mechanizmem rowerowym tzn. pedałami. Trasa oczywiście prowadziła przepięknymi dolinami wśród gór. Inną atrakcją był rejs na wyspę do Republiki Naminara. Ciekawostką jest fakt, że jej mieszkańcy mają swoje paszporty, monety, znaczki pocztowe i hymn. Teren wyspy to dziś przede wszystkim atrakcja turystyczna. Nowym doświadczeniem był też tradycyjny koreański posiłek w restauracji bez krzeseł.

Kolejny dzień to wyjazd z Host Town do PyeongChang i udział w Ceremonii Otwarcia Igrzysk. Kolejne dni to preeliminacje, przydział do grup sprawnościowych, no i w końcu finały. Pomimo, iż zdrowie nie zawsze było sprzymierzeńcem naszych sportowców, to duch walki ich nie opuszczał. Wierni składanej przysiędze olimpijskiej, byli dzielni w swym wysiłku, pokonując swoje słabości dawali z siebie wszystko. Stając niejednokrotnie na podium wnieśli swój znaczący wkład w sukces Reprezentacji Polski Olimpiad Specjalnych, zdobywając łącznie 8 medali ( w tym 2 złote, 5 srebrnych i 1 brązowy).

Po wielu dniach sportowych zmagań, w dniu 5 lutego 2013 roku w koreańskim PeongChang zgasł ogień olimpijski, a Igrzyska Olimpiad Specjalnych dobiegły końca. Była to największa impreza sportowa na świecie w tym roku. Zawodnicy rozjechali się po różnych zakątkach globu, a nasi zawodnicy szczęśliwie wrócili na Podlasie, zmęczeni ale jednocześnie szczęśliwi i dumni z olimpijskimi medalami na piersi. Zasłużyli na uznanie i gratulacje, ponieważ każdy z nas wie, że „Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy dawać z siebie wszystko”, co niewątpliwie czynili i czynią nasi zawodnicy. Dla nas trenerów sukces odniesiony przez naszych zawodników jest uwieńczeniem systematycznej, wieloletniej pracy, zaś uśmiech na ich twarzach jest najcenniejszą nagrodą. Relacja fotograficzna w galerii zdjęć.

Opracowanie: Joanna Hryń i Kazimierz Hryń nauczyciele SOSW w Białymstoku, trenerzy Olimpiad Specjalnych

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.