Wybierz oddział

ZIMOWY OBÓZ SPORTOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH GOŁDAP – PIĘKNA GÓRA

11.12.2012

W dniach od 30 listopada do 6 grudnia 2012 roku 20 zawodników Sekcji Sportowej „Maratończyk” i 4 opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku uczestniczyło w zimowym obozie sportowym, który Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Podlaskie zorganizował po raz pierwszy w Gołdapi.

Uczestnicy obozu zakwaterowani byli w pięknym zajeździe, malowniczo położonym u podnóża Pięknej Góry. Pomimo chwilowych braków śniegu realizowany był program sportowy obozu podczas którego niepełnosprawna intelektualnie młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowo – rekreacyjnych organizowanych w formie zabawowej i zadaniowej z uwzględnieniem specyfiki takich dyscyplin sportowych jak narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo szybkie, w zajęciach ogólnorozwojowych mających na celu harmonijny rozwój całego organizmu, w zajęciach z atletyki terenowej – marszobiegach z pokonywaniem naturalnych torów przeszkód oraz w grach i zabawach rekreacyjno - sportowych.

Atrakcją niewątpliwie były prawie codzienne zajęcia na kręgielni, wspinaczka na szczyt Pięknej Góry czy też wjazd wyciągiem krzesełkowym połączony z odpoczynkiem i słodkim poczęstunkiem w kawiarni obrotowej, gdzie konsumując różne smakołyki można jednocześnie podziwiać całą panoramę Gołdapi i okolic.

Bogaty program turystyczno – krajoznawczy był okazją do przybliżenia historii, tradycji i zwyczajów regionu oraz ukazania różnych zakątków Warmii i Mazur. W bogatej ofercie turystycznej znalazły się 3 wycieczki, w tym jedna całodniowa. Wychodząc z założenia, że wycieczki to przez dzieciaki mile widziana forma spędzania czasu, staraliśmy się tak to zorganizować, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jednym z ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy były Stańczyki. Tam mieliśmy możliwość podziwiania najwyższych w Polsce wiaduktów po których nikt nigdy nie przejechał. Wejście i zejście z mostów to prawdziwe pokonanie toru przeszkód w naturalnym środowisku. Zwiedziliśmy Park Miniatur Warmii i Mazur, gdzie podziwialiśmy najpiękniejsze zabytki regionu w skali 1: 25, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, Zamek Krzyżacki i Bazylikę św. Jerzego w Kętrzynie, Zamek w Reszlu, Piramidę w Rapie (Grobowiec Rodziny Farenheitów) – pruskiego rodu baronów – jedyną tego typu budowlę w Polsce w której zachowały się zmumifikowane zwłoki. Uczestniczyliśmy w lekcji historycznej na terenie Wilczego Szańca w Gierłoży połączonej ze zwiedzaniem kwatery głównej Adolfa Hitlera. Odbyliśmy też wyprawę do Republiki Ściborskiej zwanej „polskim biegunem zimna”, gdzie podziwialiśmy eksponaty zgromadzone w Muzeum Kultury Indiańskiej i Eskimoskiej. Widzieliśmy też hodowlę psów zaprzęgowych i koników polskich znajdującą się na terenie osady.

Dzięki uprzejmości pracowników zajazdu w którym mieszkaliśmy, mogliśmy też uczestniczyć w bezkrwawym safari – podziwiać różne gatunki zwierząt dziko żyjących, piec kiełbaski przy ognisku czy też miło spędzić wieczór na koncercie bulesowym oraz mini bankiecie zorganizowanym dla nas z okazji Mikołajek. Czas spędzony na obozie wykorzystaliśmy maksymalnie jak to było możliwe, realizując zaplanowane cele i program obozu.

Składamy serdeczne i szczere podziękowanie Dyrektorowi Regionalnemu Olimpiad Specjalnych Panu Maciejowi Kosakowskiemu za umożliwienie nam udziału w obozie sportowym. Kadra obozu: Joanna Hryń, Kazimierz Hryń, Agnieszka Makiewicz, Jarosław Purta Relacja: Joanna Hryń, Kazimierz Hryń. Relacja fotograficzna w galerii zdjęć.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.